Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΩΝ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΑΠΕΡΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό virginiad » 03 Μαρ 2011, 22:22

Αγαπητοί συνάδελφοι,μήπως γνωρίζει κανείς τι λέει ο νόμος στην περίπτωση που απεργεί ο δάσκαλος της τάξης,αλλά δεν απεργεί η ειδικότητα που εμπλέκεται στο πρόγραμμα του δασκάλου που απεργεί;Αν ο δάσκαλος ενημερώσει από την προηγούμενη τους μαθητές του ότι απεργεί,μπορούν οι μαθητές να έρθουν είτε όλοι είτε 4-5 στις 10.45 για παράδειγμα για να κάνουν π.χ. Μουσική ή όποια άλλη ειδικότητα;Και αν ναι,επιτρέπεται να ανοιγοκλείνει η πόρτα του σχολείου κάθε 45 λεπτά και να μπαινοβγαίνουν μαθητές για να παρακολουθήσουν μια ειδικότητα;Ποιος έχει τότε την ευθύνη της ασφάλειας τόσο των παιδιών που μπαινοβγαίνουν,όσο και αυτών που είναι μέσα και παρακολουθούν κανονικά το πρόγραμμά τους από το πρωί;
Άβαταρ μέλους
virginiad
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό stavrag » 04 Μαρ 2011, 16:29

Σε μας πάντως όταν απεργεί δάσκαλος δεν έρχονται καθόλου τα παιδιά στο σχολείο ή όσα έρχονται τα στέλνουμε στο σπίτι τους. Το πρόβλημα για μας είναι το αντίστροφο: να απεργεί ειδικότητα κι ο δάσκαλος να κάνει μάθημα. Εσείς το έχετε λύσει αυτό; Γιατί εμείς τα κρατάμε κανονικά όλες τις ώρες παραβιάζοντας το διδακτικό ωράριο....
Άβαταρ μέλους
stavrag
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό LeptourgidouKaterina » 04 Μαρ 2011, 17:56

Όταν απεργεί ειδικότητα και δουλεύει ο δάσκαλος, ανεβαίνει το πρόγραμμα και τα παιδιά σχολάνε νωρίτερα, χωρίς να παραβιάζεται το διδακτικό ωράριο. Τώρα αν απεργεί ο δάσκαλος και δουλεύει ειδικότητα, σαφώς και μπορούν τα παιδιά να παρακολουθήσουν το μάθημα και τους ενημνερώνουμε γι΄αυτό. Για το πώς θα μπουν και θα βγουν υπεύθυνος είναι ο συνάδελφος της ειδικότητας που εργάζεται. Εμείς έτσι το κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
LeptourgidouKaterina
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό tracer » 06 Μαρ 2011, 10:00

Σύλλογος δασκάλων δεν υπάρχει; Να απευθυνθείς στο σύλλογο δασκάλων και να μάθεις τα δικαιώματά σου.
Στο εξής να στέλνεις τις αιτήσεις σου υπηρεσιακά και είναι υποχρεωμένοι να τις διεκπεραιώσουν με βάση την κείμενη νομοθεσία. Κολακείες και απεολές δεν συνάδουν με τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα.
Άβαταρ μέλους
tracer
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 17 Δεκ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό virginiad » 06 Μαρ 2011, 10:09

Κάποιος νόμος που να τα στοιχειοθετεί όλα αυτά,υπάρχει;Εμάς μας απαγορεύουν να στείλουμε παιδιά στο σπίτι,απάξ και έχουν πατήσει το πόδι τους στο σχολείο,ακόμα και αν γνωρίζουν από την προηγούμενη ότι ο δάσκαλός τους απεργεί.Υποχρεωνόμαστε να τα μοιράσουμε στις τάξεις των συναδέλφων που εργάζονται,καπελώνοντας έτσι από μόνοι μας την απεργία του άλλου!Όσο για το όταν απεργεί η ειδικότητα,ο διευθυντής δε δέχεται να μαζευτεί το ωράριο και να φύγουν νωρίτερα,οπότε πάλι την πληρώνει αυτός που δουλεύει και φυσικά παραβιάζεται το ωράριό του με την αιτιολογία ότι πρέπει να είμαστε στο σχολείο από τις 8 έως τις 2 και ότι δε θα κάνουμε μάθημα,αλλά απλά θα τα κρατήσουμε προσέχοντάς τα(baby sitting)δηλαδή!Και σε ότι αφορά την ειδικότητα που πρέπει να είναι υπεύθυνη για να βάζει και να βγάζει μαθητές,πώς μπορεί αυτό να γίνεται όταν η ώρα δεν αλλάζει με κουδούνι και διάλειμμα;Και ποιος θα καλύψει την κάθε ειδικότητα,που μπορεί να είναι κι ένας δάσκαλος που απλά συμπληρώνει μια ώρα σε άλλη τάξη,αν την ώρα που ανοιγοκλείνει την πόρτα,συμβεί κάποιο ατύχημα σε παιδί που βγαίνει στο δρόμο και που οι γονείς του δεν έχουν έρθει να το πάρουν;Γιατί καλά όταν φεύγει μόνο του στο σχόλασμα,εκεί αποκλειστικά υπεύθυνος είναι ο γονιός.Όταν όμως φεύγει από το σχολείο,όταν η ώρα είναι 11 π.χ και δεν υπάρχει σχόλασμα και γίνει το κακό(ως γνωστόν τα περισσότερα σχολεία είναι πάνω σε δρόμους),τότε ποιος έρμος θα πληρώσει τη νύφη;εεεεεε;Θα κλείσουμε τα σπίτια μας μόνοι μας;Και σε τελική ανάλυση τα σχολεία δεν είναι σαν όλες τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες που ο κόσμος μπαινοβγαίνει ελεύθερα.Και τέλος η δουλειά του κάθε δασκάλου δεν είναι να κάνει τον κλητήρα και να στέκεται σε μια πόρτα και να την ανοιγοκλείνει.Λάθος εντύπωση έχω;
Άβαταρ μέλους
virginiad
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 07 Μαρ 2011, 21:28

Σε μας πάντως όταν απεργεί δάσκαλος δεν έρχονται καθόλου τα παιδιά στο σχολείο ή όσα έρχονται τα στέλνουμε στο σπίτι τους. Το πρόβλημα για μας είναι το αντίστροφο: να απεργεί ειδικότητα κι ο δάσκαλος να κάνει μάθημα. Εσείς το έχετε λύσει αυτό; Γιατί εμείς τα κρατάμε κανονικά όλες τις ώρες παραβιάζοντας το διδακτικό ωράριο....

Κι εμείς, συνήθως, τα ίδια κάνουμε. Τώρα, σχετικά με την απεργία ειδικοτήτων, είναι ένα πρόβλημα. Ρώτησα γι' αυτό κάποιο γνωστό μου προϊστάμενο άλλου νομού, σχετικά με το τι λέει ο νόμος: Δεν μπορείς να διώξεις τα παιδιά, απλώς κάνεις φύλαξη. Κατά τη γνώμη μου, πέραν του ότι παραβιάζεται το δικό μας ωράριο, μ' αυτό τον τρόπο καπελώνεται και η απεργία του συναδέλφου ειδικότητας, αφού οι μόνοι που ταλαιπωρούμαστε τελικά απ' αυτή είμαστε εμείς, οι συνάδελφοι.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό pask » 09 Μαρ 2011, 01:37

αυτό που έχει σημασία είναι η ασφάλεια των παιδιών.
όταν υπάρχει απεργία ο δθντής του σχολείου ενημερώνει από την προηγούμενη με σημείωμα τους γονείς για το γεγονός της απεργίας επειδή μιλάμε για δημοτικό συνήθως λέει και αν απεργεί ο συνάδελφος.
Αν υπάρχει μάθημα ειδικότητας γίνεται αναπροσαρμογή του προγράμματος ώστε η ειδικότητα να κάνει την ώρα της και πάλι αυτό αναγράφεται στο ενημερωτικό σημείωμα ώστε ο γονέας να ξέρει τι ώρα θα πάρει το παιδί του.
Ποτέ δεν διώχνουμε παιδί από το σχολείο χωρίς ενημέρωση του γονέα απαγορεύεται γιατί ογονιός ξέρει ότι το παιδί του είναι στο σχολείο. Συνήθως οι γονείς δε στελνουν παιδί για 1 ή 2 ώρες στο σχολείο.
όταν απεργεί ειδικότητα τότε γίνεται είτε προσαρμογή προγράμματος και πάλι ενημέρωση των γονέων από την προηγούμενη είτε αν αυτό δεν μπορεί να γίνει αναπλήρωση όπως προβλέπεται από το καθηκοντολόγιο.
Σε κάθε περίπτωση η αντιμετώπιση του ζητήματος απεργία θεωρώ ότι λύνεται από την ίδια τη σχολική μονάδα με ευθύνη τόσο του διευθυντή όσο και του συλλόγου διδασκόντων πάντα με κριτήριο την ασφάλεια του μαθητή και τη στήριξη του συναδέφου που μάχεται για τα ζητήματα όλων των συναδέλφων.
Άβαταρ μέλους
pask
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό virginiad » 09 Μαρ 2011, 22:30

Δυστυχώς αγαπητέ/ή pask οι γονείς προκειμένου να πάνε για τα ψώνια τους έφεραν τα παιδιά τους στο σχολείο(όχι όλοι,μόνο 3)στις 10.00 για να κάνουν
Μουσική και στις 10.45 να κάνουν Αγωγή του Πολίτη,χωρίς να έχουν πρώτα τηλεφωνήσει για να μάθουν αν οι δάσκαλοι αυτοί απεργούσαν ή όχι.Ήξεραν ωστόσο από την προηγούμενη ότι απεργεί η δασκάλα της τάξης.Εδώ υπάρχει τώρα το μπέρδεμα.Εγώ διδάσκω στη Β'Δημοτικού και συμπληρώνω μία ώρα στην Ε' τάξη.Την ώρα που συμπληρώνω εγώ,τα δικά μου παιδιά έχουν κάποια ειδικότητα που απεργούσε.Τι έπρεπε να γίνουν τα δικά μου παιδιά;Έπρεπε να πάω να κάνω φύλαξη στα τρία,που ήρθαν και να αφήσω τα 22 που ήταν από το πρωί στο σχολείο;Επιπλέον όταν εμπλέκονται οι δάσκαλοι μεταξύ τους συμπληρώνοντας ωράριο ,πώς μπορεί να αναπροσαρμοστεί το πρόγραμμα;Το μπάχαλο είναι μεγάλο.Τέλος σε ό,τι αφορά την ασφάλεια των παιδιών είμαι πολύ προβληματισμένη,αφού έπρεπε να ανοιγοκλείνει η πόρτα κάθε 45 λεπτά και να μπαινοβγαίνουν πότε 3,πότε 1,πότε 4 μαθητές.Και βέβαια να μην αναφερθώ στον αγώνα του κάθε συναδέλφου που χάνει το μεροκάματό του,αλλά οι γονείς κάνουν κανονικά τη δουλειά τους,αφού καλύπτονται από το γεγονός ότι ξέρουν ότι ο νόμος λέει,ότι από τη στιγμή που θα φέρουν τα παιδιά τους στο σχολείο και τα αφήσουν, ακόμα κι αν ξέρουν από την προηγούμενη ότι ο δάσκαλός τους απεργεί,το σχολείο είναι υποχρεωμένο να τα κρατήσει!Αρα για ποια απεργία μιλάμε;Υπάρχει ποτέ περίπτωση να μας πάρουν στα σοβαρά;Το μόνο που καταφέρνουμε είναι να μαζεύουν λεφτά στα ταμεία του κράτους,για να έχουν να τρώνε και να μεγαλώνουν τις κοιλάρες τους!Τρίβουν τα χέρια τους κάθε φορά που οι δάσκαλοι μιλάνε για απεργία και φυσικά γελάνε θεωρώντας μας ένα από τα πιο αστεία ανέκδοτα.Πρέπει να αλλάξει γρήγορα η νοοτροπία μας και η αντιμετώπισή μας στο θέμα της απεργίας μας,μπας και κάποια στιγμή μας υπολογίσουν...πράγμα λίγο χλωμό,αφού κανέναν δεν ταλαιπωρούμε με την απεργία μας και ούτε ζημιώνουμε οικονομικά το κράτος.Κοινώς μόνοι μας τα λέμε ,μόνοι μας τ'ακούμε...
Άβαταρ μέλους
virginiad
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 00:00

Ο μισογυνισμος της επαρχιας

Δημοσίευσηαπό rosemary » 22 Μαρ 2011, 03:38

:wink: Στην επαρχια προσπαθουν να υποβαθμισουν τη γυναικα :wink: ?ΕΡΩΤΗΣΗ -Ειμαι 39 ετων ελευθερη και χωρις να του δωσω το δικαιωμα ο Δ/ντης του σχολειου κοιταξε μιαν αιτηση που εκανα στο εξωτερικο και τη διεδωσε στους συναδερφους και μου πετουσαν σποντες :wink: Επισης ο Προισταμενος μου στλνει επιστολες σε ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ που δεν του εχω δωσει παρενοχλοντας ατομα του οικογενειακου περιβαλλοντος μου χωρις να θελω :wink: Ειναι που οταν βλεπουν μια γυναικα γινεται αυτο η ειναι η περιοχη της Ελλαδας τετοια .Επισης ο Προισταμενος ενω με στλνει σε διαφορα σχολεια συννενοειται με τους εκει να ''μου σπασουν τα νευρα ''με σκοπο να με διωξουν? :wink: Επομενως γινονται διαφορα στημενα σκηνικα οπου με εκβιαστικο τροπο με ανεβαζει ο Δντης επανω για να με προσβαλει μπροστα σε αλλους συναδερφους και να μην μπορω να αντιδρασω.Ειναι που ειναι η γυναικα ευκολος στοχος
Άβαταρ μέλους
rosemary
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό athefklia2 » 22 Μαρ 2011, 19:20

Στο δικό μου σχολείο που συστεγάζεται με άλλα τρία, ένας ή και οι τρεις διευθυντές, κάθονται στην πόρτα και διώχνουν τους μαθητές που οι δάσκαλοί τους απεργούν. Οι μαθητές το πρωί συνοδεύονται από τους γονείς τους. Εάν δε συνοδεύονται, ειδοποιούνται οι γονείς τηλεφωνικά και έρχονται και τους παίρνουν.
Ο απεργός είναι υποχρεωμένος να ειδοποιήσει έως το πρωί της ημέρας της απεργίας (εννοείται πριν τις 8.10 που χτυπάει ο κώδων). Γραπτή ενημέρωση κανονικά απαγορεύεται διότι σε περίπτωση που, για διάφορους λόγους, η απεργία ανασταλεί, ή αποφασίσει ο απεργός να πράξει διαφορετικά (έχει το δικαίωμα αυτό) θα κατηγορηθεί για παραπλάνηση. Το γεγονός ότι είμαστε ευαίσθητοι απέναντι στην ασφάλεια των μαθητών και ειδοποιούμε τους γονείς των μαθητών των μικρότερων κυρίως τάξεων με ενημερωτικά σημειώματα, δε σημαίνει πως αυτό είναι και νόμος.
Τώρα, για να μην κοροϊδευόμαστε, υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που "παίζουν" στην πλάτη των απεργών. Σε ρωτάν από την προηγούμενη, για παράδειγμα, οι συνάδελφοι του ολοήμερου αν θα απεργήσεις με τέτοιο ενδιαφέρον που κινεί υποψίες (και βέβαια τέτοιες συμπεριφορές δεν αφορούν μόνο τους σ. του ολοήμερου αλλά και του πρωινού και των ειδικοτήτων).
Και ακόμα, στην απεργία ο στόχος μας και ο αντίπαλός μας δεν είναι ούτε οι μαθητές, ούτε οι γονείς τους αλλά η εκπαιδευτική και οικονομική πολιτική της εκάστοτε κυβέρνησης. Τους γονείς τους θέλουμε συμμάχους μας. Για να το έχουμε αυτό, τους ενημερώνουμε πολλές φορές μέρες πριν, για να μη ταλαιπωρηθούνε (στο βαθμό που έχουμε αποφασίσει βέβαια να απεργήσουμε), όχι γιατί μας υποχρεώνει κάποιος νόμος.
Για να μην υπάρχει πρόβλημα κανένα λοιπόν στις απεργίες, ας απεργούμε όλοι, να κλείνουν τα σχολειά, να είναι αποτελεσματικές οι απεργίες και να μη "χάνουμε" και μεις οι απεργοί τζάμπα τα λεφτά μας, διότι όποιος δεν απεργεί, ως γνωστόν, δε θυσιάζει τίποτα στον αγώνα αλλά από τους καρπούς όποτε και όταν υπάρξουν επωφελείται. Και όταν είναι οι απεργίες μαζικές τότε και οι γονείς (όχι όλοι αλλά οι πιο φωτισμένοι που μπορούν να επηρεάσουν και άλλους) θα σταθούν΄πλάι μας. Αν πάλι δε συμφωνούμε σε μια απεργία, ας πάμε στη συνέλευση να πούμε τη γνώμη μας και να ψηφίσουμε. Όχι να γίνεται συνέλευση μόνο όταν δίνεται άδεια. Τέτοια ξεφτίλα έχουμε. Κι ας υπερβούμε και την ξύλινη γλώσσα των συνδικαλιστών στη συνέλευση, ας μιλήσουμε στα ίσα για όσα μας προβληματίζουν και όσα μας αγγίζουν. Μόνο έτσι θα βγάλουμε άκρη.
Τώρα, τα δάκρυα αυτών που είναι απεργοσπάστες για τους "καημένους" τους απεργούς που "χάνουν τα χρήματά τους αδίκως" ενώ "αγωνίζονται για όλους(!)" ας λείπουν, είναι απλώς κροκοδείλια.
Αν απεργούσαμε όλοι, μα ΟΛΟΙ, θα χάναμε ένα μεροκάματο και θα κερδίζαμε χιλιάδες, όχι μόνο για μας αλλά και για τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας. Έτσι έκαναν παλιά και έχουμε εμείς όσα έχουμε τώρα. Μόνο που δε θέλουμε να τα υπερασπιστούμε, κάνουμε σα τις γριες που σκιάζονται και κουκουλώνονται σε κάθε φύσημα του ανέμου.
Η ΔΟΕ αποφάσισε απεργία στις 30 του μήνα μαζί με την ΟΛΜΕ για το μνημόνιο, τις περικοπές μισθών, τις συγχωνεύσες, τα φάρμακα που μας κόψανε και άλλα ακόμα. Μη μου πείτε ότι δε σας αγγίζουν όλα αυτά. Μη μου πείτε ότι έχετε άλλη πρόταση αντίστασης. Μη μου πείτε ότι δε σας πειράζει, όλα είναι καλά. Ας΅κλείσουμε συνάδερφοι τα σχολειά στις 30 του μήνα. Ας βάλουμε μαύρες σημαίες απ' έξω και ας τα κλείσουμε. Μεγάλη μερίδα των γονιών είναι μαζί μας μετά το έκτρωμα των συγχωνεύσεων. Θα χάσουμε 60-70 ευρώ αλλά θα βάλουμε ένα μεγάλο λιθάρι στο αγώνα για το μέλλον το δικό μας και των παιδιών μας. Άλλωστε, όσο περισσότεροι αγωνιζόμαστε, τόσο περισσότερο μας φοβούνται, τόσο λιγότερο θα μας πειράξουν.
Πάντα συναδελφικά,
Ελένη Π.
Άβαταρ μέλους
athefklia2
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 27 Απρ 2009, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες