Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝ/ΦΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝ/ΦΟΥ

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 02 Μαρ 2011, 15:26

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ ΣΥΝ/ΦΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ !!
ΥΠΗΡΕΤΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ.ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΕΛΛΕΙΨΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΛΟΓΩ ΟΞΕΙΑΣ ΙΣΧΥΑΛΓΙΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΡΕΒΑΤΩΣΕ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΜΙΑΣ ΛΑΡΥΓΓΙΤΙΔΑΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΤΙ ΤΟ΄ΘΕΛΑ ΟΜΩΣ!! ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝ/ΦΟΙ ΕΣΤΩ Κ ΤΥΠΙΚΑ ΕΥΧΗΘΗΚΑΝ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΕΝΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ! ΟΙ <ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΔΕΣ> ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΜΟΥΤΡΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ !ΣΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΑΙΤΙΑ,ΤΙΠΟΤΑ ! Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΜΟΥ ΤΗ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΝ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ !ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕ ΣΤΕΛΝΕΙ ΔΑΣΚΑΛΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΚΑΚΟΗΘΕΙΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΥΣ ΣΥΝ/ΦΟΥΣ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ!
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό smev » 02 Μαρ 2011, 15:49

Προσπάθησε να γράφεις με πεζά γράμματα. Τα κεφαλαία στο internet σημαίνουν ότι φωνάζεις.
Τι σχέση έχει ότι το σχολείο βρίσκεται στο "υποβαθμισμένο κέντρο της πόλης μας" ;
Άβαταρ μέλους
smev
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 02 Μαρ 2011, 20:08

Καταρχάς, καλησπέρα συναδέλφισσα και περαστικά! Η δημόσια εκπαίδευση θέλει γερό στομάχι και ικανό οργανισμό, για να αντέξει κανείς!
Αγνόησε τους κακεντρεχείς και κακοήθεις γονείς και συναδέλφους σου, και κάλεσε τους γονείς να τους εξηγήσεις την κατάσταση της υγείας σου! Δυστυχώς, εμείς οι δάσκαλοι θεωρούμαστε κάτι σαν υπερήρωες, που δεν αρρωσταίνουμε ποτέ - τουλάχιστον δεν μας αναγνωρίζουν καν αυτό το δικαίωμα!- Έχεις δικαίωμα αναρρωτικής άδειας τόσους μήνες, όσα χρόνια υπηρεσίας έχεις (αν είσαι μόνιμη και έχεις χαρτί νοσοκομείου). Εξάλλου, δεν είσαι εσύ υπεύθυνη που δεν έστειλε το γραφείο αντικαταστάτη! Δεν έχει σχέση αν το σχολείο σου είναι υποβαθμισμένο, ήταν υποχρεωμένοι να στείλουν αντικαταστάτη, αν έλειπες πάνω από δύο εβδομάδες. Τόσοι κάθονται στα γραφεία! Αυτό να το εξηγήσεις στους γονείς με τσαμπουκά και αποφασιστικότητα, αλλιώς να έρθουν εκείνοι να κάνουν μάθημα και να αφήσουν τις επισκέψεις στο σύμβουλο! Να είσαι ήσυχη με τη συνείδησή σου. Φόρτσαρε στην ύλη και όλα καλά!
Και μια συμβουλή, συνάδελφοι: η υγεία μας πάνω από όλα! δε θα πεθάνουμε κιόλας για τα παιδιά των άλλων! Κάποτε κι εγώ πήγαινα στο σχολείο με 39 πυρετό, για να μη δημιουργώ πρόβλημα και δεν είδα κανένα παράσημο να μου απονέμουν (εκτός από αυτό της ανοιχτής παλάμης!) Γι αυτό τώρα, με τα πρώτα δέκατα κάθομαι σπιτάκι μου και δε με νοιάζει τίποτα!
καλή υπομονή!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό DespoinaKalaitzidou » 02 Μαρ 2011, 20:14

Καλησπέρα και από μένα.Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν σε όλα τα σχολεία.Δεν είσαι υποχρεωμένη να απολογηθείς σε κανέναν..Εγώ έχω λείψει συνολικά 5 ημέρες απ΄την αρχή της χρονιάς και έχουν πέσει να με φάνε..Μην δίνεις σημασία σε κανέναν, συνέχισε την δουλειά σου και αν ξανα αρρωστήσεις να λείψει πάλι..
Άβαταρ μέλους
DespoinaKalaitzidou
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2010, 01:00

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝ/ΦΟΥ ( ΑΠΑΝΤΗΣΗ )

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 02 Μαρ 2011, 22:36

ΑΓΑΠΗΤΕ/Η ΦΙΛΕ/Η smev ,
ΕΣΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΘΕΣΑ ΘΕΩΡΗΣΕΣ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.... ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ .... 1) ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΛΥΤΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ ΚΑΙ 2) ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΟ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.... ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ.ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΥΠΙΚΗ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΩΣ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΩΣ ΝΑ ΑΓΝΟΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝ/ΦΩΝ ΠΟΥ ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΑ ΣΑΣ ΣΧΟΛΙΑ! ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό ethy » 03 Μαρ 2011, 10:57

Για μενα όλα τα δεινα του κλαδου απορρεουν απο τη συμπεριφορά των συναδέλφων:κάποτε που υπηρετούσα σε κάποιο σχολείο παραμεθόριας περιοχής είχα πάθει διάστρεμμα στο πόδι μου.Ο ορθοπεδικός μου πρότεινε να μου δώσει χαρτί για 5ήμερα άδεια.Εγώ -το ζώον- επειδη εκείνες τις μέρες το σχολείο φιλοξενούσε συναδέλφους άλλων χωρών και μαθητές από το πρόγραμα comenius έω του γιατρού:"Γιατρέ, αν πηγαίνω σχολείο ,με αμάξι και δεν πολυπατώ το πόδι, υπάρχει κίνδυνος για ράγισμα;αν είναι επειδή δε θέλω να χάνω μαθηματα που είμαστε στο τέλος της χρονιάς να πηγαίνω και να είμαι προσεχτική" Ο γιατρός φυσικά "κουφαθηκε" και μου λεει:"Τι να σου πω παιδί μου...εχεις χτυπήσει, εισαι εργαζόμεη και δικαιούσαι άδεια"Τελικα πήγαινα κανονικα στη δουλεια μου παρόλο που το σχολείο ήταν 12θεσιο και υπήρχε πληθώρα συναδελφων να αναπληρώσουν κυρίως για να μην τους "χωσω" μέρες που εκαναν δραστηριοτητες για το προγραμμα comenius.Για να σου καταλήξω- και να διαπιστώσεις ότι ο κλάδος μας αποτελείται δυστυχως από πολλους ανθρώπους των οποίων η αγωγη και ο χαρακτήρας μόνο μορφωμενο άνθρωπο δε θυμίζει και να πάψεις να ασχολεισαι και να στενοχωριέσαι- όχι μονο δεν εκτιμησαν τίποτα αλλά μου χτυπησαν κάποια στιγμη που με το πόδι στο λευκοπλάστ δεν εβγαινα εφημερία και με υποχρέωσαν να διασχίσω περπατωντας την αυλή σε ενα κενο μου για να συμμετασχω στις ηλιθιες συνεδριασεις που εκαναν ταχα μου με τους ξένους στις οποιες μόνο για το αντικειμενο του project δε μιλησαν τελικα παρα μονο βλακειες ελεγαν. Και μια συναδελφος-κορυφη- κοιτουσε σε ενα διαλειμμα το ποδι μου που το χα σε μια καρεκλα και για να μη φαινονται τα δαχτυλα φορουσα μια βαμβακερη καλτσα(φαινεται νομιζε ότι επειδη εκρυβα το λευκοπλαστ ελεγα ψεματα0 και ειπε το κορτυφαιο:"καλα αυτο το ποδι ακομα χτυπημενο ειναι:::::"Περαστικα σου και μην ασχολεισαι!!!!!
Άβαταρ μέλους
ethy
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Οκτ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 03 Μαρ 2011, 17:57

... αγαπητή vasilikoula καλά αυτά που γράφεις αλλά "φωνάζεις" σε λάθος ανθρώπους: Η παρατήρηση του smev για τους χαρακτήρες αφορά διεθνή κανόνα καλής συμπεριφοράς σε φόρουμ... Στα ελληνικά φόρουμ πάλι η επικοινωνία με πεζά κι ελληνικά γράμματα δηλώνει σεβασμό στο φορουμ και τα μέλη που συμμετέχουν σε μια συζήτηση. Πιστεύω ότι κανείς δεν είχε πρόθεση να σε προσβάλει ή να σε μειώσει ... Τα φόρουμ δεν είναι πεδία διαμάχης αλλά χώροι εξεύρεσης λύσεων.
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Απουσια Συν/φου (απάντηση)

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 03 Μαρ 2011, 19:20

Αγαπητε/η dimigo
Από αυτά που γράφεις κρατώ μόνο το οτι τα πεζα ειναι διεθνής κανόνας επικοινωνίας στο διαδίκτυο και τίποτα άλλο.Το αν σέβομαι ή βρίζω ή ο,τι άλλο , αυτούς που συμμετέχουν στην κουβέντα νομίζω το καταλαβαίνεις από το ύφος του κειμένου που έγραψα!Άλλωστε εκπ/κος εισαι....Εγώ εξέθεσα μια προβληματική κατάσταση που μου χαλάει τη διάθεση και πάνω σε αυτή περιμένω απόψεις και προτάσεις!Αυτά και τίποτα παραπάνω! Φιλάκια σε όλους
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό dimigo » 03 Μαρ 2011, 20:43

Παρακολουθώ το θέμα και δεν σας κρύβω ότι το θέμα των αδειών απασχολεί τα περισσότερα (για να μην πω όλα) τα σχολεία της Ελλάδας. Όμως οι προβληματισμοί και οι διαφωνίες αφορούν τις κανονικές και τις ειδικές άδειες που χορηγούνται από τους προϊσταμένους... Με τις αναρρωτικές είναι διαφορετικά: σ' αυτές τον πρώτο λόγο έχουν οι γιατροί...

Το θέμα της χορήγησης των αδειών (εκτός των αναρρωτικών) ανήκει στην αρμοδιότητα των προϊσταμένων των γραφείων αλλά ακούγεται ότι σύντομα θα περάσει στην αρμοδιότητα των διευθυντών των σχολείων....

Τα προβλήματα που δημιουργούνται στα σχολεία με τις άδειες σχετίζονται με την αναπλήρωση των εκπαιδευτικών που απουσιάζουν. Ο κάθε εκπαιδευτικός έχει από τον νόμο το δικαίωμα να απουσιάσει κάποιες μέρες από το σχολείο. Όμως κι ο άλλος συνάδελφος έχει προγραμματίσει να κάνει κάτι στο κενό του και παίρνει πολλές φορές εντολή από τον διευθυντή να αναπληρώσει συνάδελφο που απουσιάζει. Κάπου εκεί αρχίζουν οι προστριβές... Πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε κανένα θέμα αν ήταν ξεκάθαρο το πλαίσιο της αναπλήρωσης των αδειούχων. Όμως σήμερα η αναπλήρωση γίνεται από διαθέσιμο εκπαιδευτικό, χωρίς να πληρώνεται υπερωριακά κι αυτό δημιουργεί προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου....
Δεν ξέρω αν είδατε τις προτάσεις για την αλλαγή του ΠΔ 201, αλλά η επιτροπή που μελέτησε το θέμα πρότεινε η αναπλήρωση να γίνεται υπερωριακά. Αν αυτό γίνει δεκτό από την Κυβέρνηση κι αν βάλουμε στα αιτήματά μας και την αύξηση της υπερωριακής εργασίας (σήμερα είναι 7,5 ? την ώρα) πιστεύω ότι στο μέλλον δεν θα υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Αν για παράδειγμα η υπερωρία για αναπλήρωση συναδέλφου που απουσιάζει πληρωνόταν με 15 ? την ώρα θα υπήρχε προσφορά όχι μόνο από το σχολείο αλλά κι από τα γειτονικά...

Θα μου πεις ότι όλα αυτά δεν δίνουν λύση στο σήμερα: πάνω σ' αυτό έχω να πω ότι δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές που επιλύουν προβλήματα στις ανθρώπινες σχέσεις. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, επειδή μεγάλο μέρος της ημέρας μας το περνάμε στο σχολείο, είναι καλό να διαμορφώνεται ένα ευχάριστο εργασιακό περιβάλλον. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει όλοι μας να κάνουμε κάποιους συμβιβασμούς και αμοιβαίες υποχωρήσεις. Η κόντρα δεν δίνει λύσεις, αντίθετα δημιουργεί εντάσεις, εντάσεις που πολλές φορές μεταφέρονται και στην οικογένειά μας....
Άβαταρ μέλους
dimigo
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 28 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ptolemaida

Δημοσίευσηαπό papadoa » 03 Μαρ 2011, 22:25

Συναδελφοι, καλησπέρα.Έχω υπηρετήσει σε τέσσερα σχολεία μέχρι στιγμής. Σε κανένα δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα με τους συναδέλφους.Ευτυχώς μόνο στο ένα χρειάστηκε να πάρω αναρρωτική για δύο εβδομάδες. Οι συνάδελφοί μου εκεί , εκτός απο το ότι μου τηλεφωνούσαν για να δουν πώς είμαι , όταν επέστεψα δεν με άφηναν να κάνω εφημερία για να μην επιβαρύνομαι. Κυριολεκτικά με σκλάβωσαν. Στο σχολείο που υπηρετώ τώρα, είμαι σίγουρη ότι θα έκαναν το ίδιο. Βλέπω ότι όταν έχει ανάγκη κάποιος συνάδελφος ,προσφέρονται όλοι να βοηθήσουν. Να σημειώσω ότι και τα δυο ήταν μικρά σχολεία στον Έβρο. Σιγουρα το κλίμα του σχολείου έχει σχέση και με τους χειρισμούς του διευθυντή. Μακάρι να εξακολουθήσω να είμαι τόσο τυχερή.Υπάρχουν και καλοί συνάδελφοι λοιπόν, ας ανοίξουμε κι εμείς την ψυχή μας για να τους δούμε.
Άβαταρ μέλους
papadoa
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2006, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες