Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝ/ΦΟΥ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝ/ΦΟΥ ( ΑΠΑΝΤΗΣΗ )

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 04 Μαρ 2011, 00:11

Αγαπητοί φίλοι , παρακολουθώ με ενδιφέρον αυτή την ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα αυτό. Στη δική μου περίπτωση επειδή το γραφείο δεν είχε δάσκαλο αντικαταστάτη να στείλει το θέμα αντιμετωπίστηκε από το διευθυντή ενδοσχολικά μετά από παρότρυνση του Συμβούλου.Συν/φοι -όχι όλοι- έμπαιναν στην τάξη εκ περιτροπής μετά την πρώτη εβδομάδα απουσίας μου.Όταν επέστρεψα , ευχαρίστησα έναν έναν για τη βοήθεια. Παρόλα ταύτα όμως είναι ψυχροί απέναντι μου και κυρίως οι συν/φισσες των άλλων τμημάτων της τάξης μου που δε μου μιλούν και μάλιστα όταν συνεργάζονται μιλούν σιγά για να μην ακούσω τι θα πουν ή δω τι φωτοτυπία θα δώσουν.Όλο αυτό το κλίμα λοιπόν , που δεν το προκάλεσα εγώ αγαπητέ/ή dimigo , επιμένω αυτοί δεν μου μιλούν αφότου επέστρεψα , εμένα μου χαλάει τη διάθεση και με κάνει να αλλάξω στάση απέναντί τους.
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Aδικιες

Δημοσίευσηαπό rosemary » 04 Μαρ 2011, 20:10

Δες προσωπικο μην που σου εχω στειλει. :wink: Υπαρχουν παντα πολλες αδικιες .Θυμαμαι κι εγω μια ζωη νεαρες κοπελες που ειχαν θειο τον Προισταμενο της επαρχικης πολης και μια ζωη ηταν στα Γραφεια δεν πηγαν ποτε να υπηρετησουν την οργανικη τους στα νησια αυτης της περιοχης μην ταλαιπωρηθουν κλπ ενω επαιρναν τα μορια στο Γραφειο χωρις να το εχουν κουνησει ρουπι ενω εστελναν στα νησια μανες με μικρα παιδια που ηταν απο τις ατυχες και δεν ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη....Αδικιες υπαρχουν πολλες δεν ειναι μονο οι αναρρωτικες ειναι κιι ολα τα αλλα τα στραβα....Για τη φιλη τη Βασιλικουλα να μην ταλαιπωρειται κλπ και στενοχωριεται αδικα ...ποτε δεν μπορουμε να κανονισουμε ποτε θ αρρωστησουμε ....αυτη η συμπεριφορα ειναι απανθρωπη ο καθενας μπορει να βρεθει σε αυτην τη θεση και οι συναδερφοι αυτη που τοσο ..''ζοριστηκαν'' η...ζηλεψαν καλυτερα..κι επεδειξαν αυτη την συμπεριφορα ,αδικα στενοχωριεται κλπ ειναι δουλεια του Διευθυντου να ενημερωνει το Γραφειο και οι Προισταμενοι να διευκολυνουν και να στειλουν καποιον απο τους διαθεσιμους που υπαρχουν να φανουν κι αυτοι χρησιμοι τοτε που υπαρχει αναγκη
Άβαταρ μέλους
rosemary
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 07 Μαρ 2011, 22:26

Καλή Σαρακοστή σε όλους! Vasilikoula, περαστικά σου! Διάβασα όσα αναφέρετε εσύ και η ethy και, πραγματικά, έφριξα! Είναι φοβερό να έχεις τον πόνο σου και ταυτόχρονα να αντιμετωπίζεις τέτοια συμπεριφορά από συναδέλφους, κυρίως, αλλά και γονείς, λες και φταις εσύ για την ασθένειά σου. Δυστυχώς, στον κλάδο μας (εμείς που λεγόμαστε παιδαγωγοί) υπάρχει πολλή κακία και μιζέρια. Τελικά νομίζω ότι πρέπει πάντα να προσπαθούμε να μην επιβαρύνουμε τους συναδέλφους με την απουσία μας, ποτέ όμως εις βάρος της υγείας μας. Να έχουμε όσο γίνεται πιο ήσυχη τη συνείδησή μας, κι ας στενοχωριόμαστε κατά το δυνατόν λιγότερο μ' αυτά που ακούμε!
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό elena24 » 13 Μαρ 2011, 15:08

Ότι και να λέμε δυστυχώς τα πραγματικά αίτια είναι πολύ πιο βαθιά. Οι λέξεις ''ανθρωπιά και ''κατανόηση'' είναι λέξεις πραγματικά άγνωστες σε κάποιους, γεγονός το οποίο είναι έτσι και αλλιώς τραγικό, αλλά γίνεται ακόμη τραγικότερο όταν πρόκειται για εκπαιδευτικούς. Γιατί είναι πλέον πιο αναγκάιο στις μέρες μας από ότι ποτέ να ανοίξουμε λιγάκι τα στενά μυαλά μας και να καταλάβουμε ότι οι κανόνες γραμματικής και οι μαθηματικές πράξεις είναι πράγματα πολύ μικρά πράγματα και τελείως άχρηστα όταν δεν μπορούμε να διδάξουμε στα παιδιά τι σημαίνει να είσαι ''άνθρωπος''...Και είναι ακόμη πιο τραγικό να διαβάζεις ένα τέτοιο πρόβλημα ενός ανθρώπου και εσύ να ασχολείσαι με τα κεφαλαία και τα πεζά γράμματα.............Ειλικρινά απορώ. Βασιλική σου στέλνω την κατανόησή μου και εύχομαι να έχεις ανεξάντλητη υπομονή για να αντέξεις αυτές τις καταστάσεις. Και μία συμβουλή, το μόνο που μπορείς να κάνεις με τέτοιους <<ανθρώπους>> είναι να τους αγνοείς και να τους λυπάσαι.
Άβαταρ μέλους
elena24
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Ιαν 2011, 01:00

Δημοσίευσηαπό Sia » 16 Μαρ 2011, 18:20

Συνάδελφοι γεια σας
Η περιπέτειά σου Βασιλική σου εύχομαι να σε κάνει άτρωτη όχι μόνο σε θέματα υγείας, αλλά και σε καταστάσεις σαν αυτή που πέρασες.
Δεν ξέρω αν θα σε ανακούφιζε " η παραβολή των ζιζανίων" που μου ήρθε τώρα στο μυαλό απ' τα Θρησκευτικά της Τετάρτης που συζητούσα προχθές με το γιο μου. Μου είπε συγκεκριμένα ότι: "όλα μαμά γίνονται γιατί οι άνθρωποι απομακρυνθήκαμε από το Θεό και δεν προσευχόμαστε και δε μιλάμε μαζί του".
Πάντα στη ζωή θα υπάρχουν εμπόδια και ζιζάνια που θα προσπαθούν να μας βγάλουν από το δρόμο μας και να μας παρασύρουν. Κράτησε δυνάμεις για τη στιγμή εκείνη που θα αντιμετωπίσεις παρόμοια ζιζάνια.
Όταν κάποτε ήμουν στο νοσοκομείο για κολικό εντέρου, επώδυνο δεν το συζητώ, ήρθε να με δει κάποιος απ' το γραφείο για να πειστεί ότι ήμουν χάλια, γιατί δεν του έφτασαν οι διαβεβαιώσεις του διευθυντή μου. Τέλος πάντων, ας προσπερνάμε τα ασήμαντα στη ζωή και ας εστιάσουμε στα ουσιώδη που παίρνουμε απ' τις μικρές ψυχούλες που βρισκόμαστε καθημερινά μαζί τους ( σ' ευχαριστώ Έλενα για τις επισημάνσεις )
Άβαταρ μέλους
Sia
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό despinamarioli » 16 Μαρ 2011, 23:55

Στο δικό μου σχολείο οι απουσίες είναι πολύ συχνές!!!! Όλο κ κάποιος λέιπει,συνέχεια άδειες πάνε κ έρχονται(δεν υποστηρίζω ότι είναι όλες αδικαιολόγητες αλλά οι περισσότερες βγάζουν μάτι).Ασε η τεμπελιά κ αυτή η κούραση στα πρόσωπα, που εξαφανίζεται μόνο την Παρασκευή!Προσωπικά δεν έχω λείψει(δόξα το Θεό δεν έχει χρειαστεί!) αλλά όλη αυτή η κατάσταση καταντάει γελοία! Δε λέω να μη λείψεις αν όντως υπάρχει λόγος αλλά αυτό που ζω φέτο είναι απαράδεκτο.Όλοι αυτοί αν δούλευαν σε κανένα σούπερ μάρκετ δε θα είχαν μείνει πάνω από δίμηνο!!!
Άβαταρ μέλους
despinamarioli
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009, 01:00

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΥΝ/ΦΟΥ ( ΑΠΑΝΤΗΣΗ )

Δημοσίευσηαπό vasilikoula » 17 Μαρ 2011, 00:14

Αγαπητοί συν/φοι καλησπέρα!
Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τις απόψεις σας! Σίγουρα υπάρχουν και περιπτώσεις "συν/φων" που ζητούν άδειες για ασήμαντες αφορμές.Στο σχολείο μου λείπουν συνφοι κυρίως για θέματα υγείας και οικογενειακά.Σε μένα όμως έλαχε να γίνει τόσος ντόρος επειδή είχα τη μέση μου και μετά μια λαρυγγίτιδα!!!!!!!Δεν είχα δικαίωμα να αρρωστήσω , για να μην μένουν πίσω στα μαθήματα τα παιδιά και για να μην χαλάσω τη βολή κάποιων συν/φων να μπουν στην τάξη μου για μια ώρα κατόπιν υπόδειξης του σχολ. συμβούλου. Και από πάνω δε μου μιλούν.....Τι να πει κανείς..... Πάντως ειλικρινά το βρίσκω πολύ βαρετό να δουλεύω σε αυτό το κλίμα , δε βρίσκω ενδιαφέρον να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με ανθρώπους που με ξέρουν -υποτίθεται- 6 χρόνια.....και να συμπεριφέρονται έτσι....Τα ζιζάνια τα έχω κάθε μέρα δίπλα μου δυστυχώς......
Καλή σας νύχτα!!!!!
Άβαταρ μέλους
vasilikoula
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό ethy » 21 Μαρ 2011, 18:59

Εφόσον εδω μιλουμε με ψευδωνυμα αν το θελουμε,γιατι ποτε δε μας λες-ουτε στα προσωπικα μηνυματα-σε ποια περιοχη αναφερεσαι;
Άβαταρ μέλους
ethy
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Οκτ 2009, 00:00

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες

cron