Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Τιμωρία ή όχι?

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Τιμωρία ή όχι?

Δημοσίευσηαπό stavrag » 14 Ιαν 2011, 21:24

Συνάδερφοι καλησπέρα! Θα μπω στο θέμα κατευθείαν... Έχω δυο μαθητές, οι οποίοι την ώρα που έχουμε μαζί είναι ήρεμοι και όλα πάνε καλά. Το πρόβλημα δημιουργείται όμως στις ώρες των ειδικοτήτων, που ξεφεύγουν, τσακώνονται αναμεταξύ τους και ο δάσκαλος της ειδικότητας δεν επεμβαίνει... Έτσι όταν μπω εγώ στην τάξη αρχίζουν να μου παραπονιούνται και να ζητάνε την τιμωρία ο ένας του άλλου. Αποτέλεσμα: για να ηρεμήσουμε χάνουμε μισή ώρα και τελικά δε βγάζουμε και άκρη γιατί και οι δυο λένε ψέματα. Όσο για τους υπολοιπους μαθητές κατηγορούν και τους δυο. Πραγματικά δε βγάζω άκρη, γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω αν είναι δική μου αρμοδιότητα να τους τιμωρώ για κάτι που κάνουν στους άλλους συναδέρφους. Κι αν ναι, τι είδους τιμωρίες??? Οι ειδικότητες πάντως λένε να τους επηπλήξω εγώ γιατί είναι δικοί μου μαθητές....
Άβαταρ μέλους
stavrag
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό elenikark » 14 Ιαν 2011, 22:18

Καλά οι ειδικότητες δεν ενοχλούνται από τη φασαρία που δημιουργείται στο μάθημά τους;

Αντιμετώπισα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Πολλές φορές οι ειδικότητες, επειδή μας έρχονται από τη δευτεροβάθμια χωρίς καμιά ουσιαστική επιμόρφωση για το χειρισμό μαθητών της πρωτοβάθμιας, δεν ξέρουν πώς να διαχειριστούν τα παιδιά και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα στην τάξη να επικρατεί πανικός και να μη γίνεται μάθημα.
Θα σου πρότεινα να πεις στους μαθητές σου ότι οφείλουν να διατηρούν την καλή συμπεριφορά τους ακόμα κι όταν εσύ δεν είσαι στην τάξη. Επίσης να μη δέχεσαι καν να ακούσεις τι έγινε την προηγούμενη ώρα. Μια, δυο, τρεις... θα τους κοπεί η κακιά συνήθεια. Έμενα μου έκαναν παράπονα για το καθετί που δεν ήταν καν στην αρμοδιότητά μου. Για παράδειγμα ότι η ειδικότητα τους έβαλε πολλά για το σπίτι, ότι τους μάλωσε κτλ.

Ακόμα πες τους να κάθονται χωριστά μόνο για την ώρα της ειδικότητας, μήπως και ηρεμήσουν.
Άβαταρ μέλους
elenikark
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007, 01:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό mikaki » 14 Ιαν 2011, 22:31

Γεια σου :) !
Διάβασα το μήνυμά σου και είπα να σου γράψω τη γνώμη μου γιατί αντιλαμβάνομαι τη θέση σου, αφού τέτοιου είδους θέματα μας προβληματίζουν όλους πολύ συχνά.
Καταρχην, μου έκανε εντύπωση που τα δύο αυτά παιδιά είναι τόσο καλά μαζί σου και τόσο διαφορετικά τις άλλες ώρες. Πραγμα που για μένα σημαίνει ότι οι άλλοι δεν έχουν βρει τον κατάλληλο τρόπο να τα διαχειριστούν.
Γι' αυτό και δε μου άρεσε καθόλου το ό,τι οι συνάδελφοι των ειδικοτήτων "βγάζουν κατά κάποιο τρόπο την ουρά τους απ' έξω" και δεν παίρνουν θέση στο ζήτημα αυτό. Η ευθύνη για τη συμπεριφορά των μαθητών δεν είναι μόνο δική σου αλλά όλων. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι αφού δεν το αντιλαμβάνονται οι ίδιοι, θα ήταν δύσκολο να τους αναγκάσεις εσύ να το κάνουν.
Δεδομένου αυτού τη λύση πρέπει να τη βρεις μόνος/η σου.
Εγώ στη θέση σου θα έκανα μια συζήτηση στην τάξη γι' αυτό το θέμα αλλά μία μέρα που δε θα έχει προηγηθεί κανένα επεισόδιο, έτσι ώστε να είναι όλοι ήρεμοι. Σε αυτές τις συνθήκες είναι πιο εύκολο να κάνεις τα παιδιά να καταλάβουν πρώτον το πόσο λυπάσαι που δε δείχνουν το "καλό πρόσωπό τους" και στους δασκάλους των ειδικοτήτων -όπως το δείχνουν σε σένα και δεύτερον σε πόσο δυσάρεστη θέση βρίσκεσαι όταν πρέπει να απολογηθείς γι' αυτους, αλλά και να επιλύσεις τις όποιες διαφορές τους. Τότε μπορείς, επίσης, να τους ξεκαθαρίσεις ότι από εδώ και πέρα πρέπει να λάβουν τα μέτρα τους ώστε να βρίσκουν μόνοι τους λύσεις στις διαφωνίες τους, γιατί με τα ψέματα και τις διαφορετικές απόψεις και χωρίς να έχεις προσωπική άποψη αφού δεν είσαι εκεί όταν συμβαίνουν όλα αυτά, δε βγάζεις άκρη και δεν μπορείς να πάρεις τη θέση κανενός. Άρα δε θα ασχοληθείς ξανά για γεγονότα που συμβαίνουν σε άλλες ώρες.
Δεν ξέρω αν βοηθούσε και μια συζήτηση μόνος/η σου με το καθένα από τα 2 παιδιά, ώστε να ξυπνήσεις το φιλότιμό τους κι ίσως να τους προτείνεις απλώς να μην ασχολούνται καθόλου ο ένας με τον άλλον.
Δε συνιστώ την τιμωρία, γιατί μπορεί να αδικηθεί κάποιος, αφού δεν είσαι μπροστά στο όποιο περιστατικό ωστε να ξέρεις ακριβώς τι έγινε και ποιος φταίει.
Πιστεύω ότι τα παιδιά είναι δίκαια και πάντα εκτιμούν το να τους εξηγείσαι με ειλικρίνεια κι αυτό είναι προτιμότερο από την τιμωρία.
Τέλος, θα έλεγα να προτείνεις στους συναδέλφους σου καθόλη τη διάρκεια των ωρών τους, να προσπαθούν να εχουν τα δυο παιδιά σε απόσταση για να αποφεύγονται οι καβγάδες.
Αυτά...Ελπίζω πραγματικά να φτιάξουν τα πράγματα. Όπως και να' χει όμως σε συγχαίρω για τις αγωνίες σου, γιατί δείχνουν εκπαιδευτικό με συνείδηση κι ενδιαφέρον για τα παιδιά.
Καλή συνέχεια και δύναμη στο έργο σου!
Άβαταρ μέλους
mikaki
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009, 01:00


Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες