Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Συμπλήρωση ωρών στα 800

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

Συμπλήρωση ωρών στα 800

Δημοσίευσηαπό Ioannouanna68 » 18 Δεκ 2010, 15:59

Συνάδελφοι, καλησπέρα. Θα ήθελα να με ενημερώσετε (όσοι από εσάς δουλεύετε στα 800) πως συμπληρώνονται οι ώρες των τμημάτων που λείπουν οι ειδικότητες. Στο δικό μου σχολείο αντί για 22, καταλήγουμε να δουλευουμε 24, 25 μπορεί και περισσότερες ώρες γιατί σχεδόν κάθε μέρα για τον έναν ή τον άλλον λόγο κάποια ειδικότητα από τις τόσες θα λείπει. Αυτή την εβδομάδα μια με σεμινάριο κάποιας ειδικότητας, μια με την αρρώστια κάποιας άλλης ειδικότητας, μια με την απεργία και τέλος την επίσχεση εργασίας όσων έχουν προσληφθεί μέσω ΕΣΠΑ και είναι ακόμα απλήρωτοι, μπορεί να δουλέψαμε και 28 ώρες. Καταλήγουμε κάθε μέρα να δουλεύουμε φουλ εφτάωρο. Υπάρχει κατάφωρη παραβίαση του διδακτικού ωραρίου. Συμβαίνει και αλλού αυτό;
Επίσης, είναι υποχρεωτικό στην απεργία των ειδικοτήτων των ΕΣΠΑ να κρατάνε οι δάσκαλοι τα παιδιά στο σχολείο ή καλυπτόμαστε από τη ΔΟΕ να συμπτίσουμε το ωράριο;
Άβαταρ μέλους
Ioannouanna68
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Μάιος 2010, 00:00

Δημοσίευσηαπό raulita » 18 Δεκ 2010, 16:56

Μια απο τα ίδια και στο δικο μας σχολειο.7ωρα φουλ καθημερινα.Εχουν βαρεθει τα παιδια να μας βλεπουν και δεν εχουμε τι να τα κανουμε.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό athpap » 18 Δεκ 2010, 20:02

Καλησπέρα σας, εργάζομαι κι εγώ στα ...800. Όταν λείπει δάσκαλος τμήματος (σχεδόν ποτέ δηλαδή), ή οποιαδήποτε ειδικότητα τότε μοιράζουμε το τμήμα στις υπόλοιπες τάξεις του ορόφου. Κάθε συνάδελφος έχει μοιράσει έναν κατάλογο, στους άλλους του ορόφου, ποιο παιδί πάει και πού. Όλοι ξέρουμε ποια παιδιά δεχόμαστε στό τμήμα μας. Έχουμε μια παρέα θρανίων για 4-5 παιδιά που φιλοξενούνται. Με αυτόν τον τρόπο όλοι έχουμε τα κενά μας και δεν προσθέτουμε επιπλέον διδακτικές ώρες στο ωράριό μας. Έχω την τύχη να εργάζομαι σε σχολείο που είναι πολύ οργανωμένο, αλλά το πιο σπουδαίο ότι ο σύλλογος συνεννοείται και έχει ευελιξία αφού είμαστε όλοι σχεδόν φίλοι! Γνωρίζουμε ανά πάσα ώρα αν λείπει κάποιος συνάδελφος και καλύπτουμε έτσι το πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
athpap
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 18 Δεκ 2010, 20:34

Το πρόβλημα υπάρχει σ` όλα τα 800 και η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο. Πρέπει να ξεκαθαριστεί το τι γίνεται σε περίπτωση της απεργίας ή της επίσχεσης εργασίας... Είναι απαράδεχτο να κρατάμε παιδιά σε ώρες που απεργούν οι συνάδελφοι. Σκεφτείτε αν αυτό το έκαναν σε εσάς;;;
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό raulita » 18 Δεκ 2010, 23:40

Ούτε που φαινεται η απεργια του συναδελφου.Επίσης όπως μας τονίζει καθημερινά ο διευθυντής τις ώρες αυτές απλά κάνουμε φύλαξη...Φυλαξη παιδιων!!!αν είναι δυνατον.
Άβαταρ μέλους
raulita
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stavrag » 19 Δεκ 2010, 14:58

Συνάδερφοι και γω είμαι σ' ένα απο τα 800. Έπειδή κάθε μέρα θα λείπει και μια ειδικότητα εφαρμόζουμε και μεις το μοίραμα των παιδιών σε τάξεις. Ξέρουμε και εμείς και τα παιδιά ανα πάσα στιγμή που θα πάνε και ποια θα μας έρθουν. Επιπλέον επειδή είμαστε "τυχεροί", έχουμε τμήμα τσιγγανοπαίδων και η συνάδερφος καλύπτει ό,τι μπορεί αφήνοντας το τμήμα της. Προχτές σε συνέλευση που κάναμε σχετικά με την επίσχεση, ο διευθυντής μας ενημέρωσε οτι αν χρειαστεί θα κρατήσουμε τα παιδιά και πέρα απο το διδακτικό μας ωράριο (όλοι συμπληρώνουμε κανονικά τις ώρες μας). Αυτό μετράει ως φύλαξη κι όχι ως διδακτική ώρα όπως μας ενημέρωσε. Άρα υπολογίζεται στο εργασιακό ωράριο που είναι 30 ώρες τη βδομάδα...
Άβαταρ μέλους
stavrag
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 21 Μαρ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό proteas » 19 Δεκ 2010, 18:22

Αν γνωριζουμε εκ των προτερων ότι θα λειπει κάποιος συνάδελφος τότε ενημερώνουμε με ανακοινωση τους γονεις ότι τα παιδια θα σχολάσουν νωρίτερα. Αν δεν μπορει να γίνει αυτό τοτε μοιράζουμε τα παιδια στ'αλλα τμηματα!
Άβαταρ μέλους
proteas
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Ιαν 2007, 01:00

Δημοσίευσηαπό jim_sdtv » 19 Δεκ 2010, 21:09

stavrag εδώ υπάρχει ένα ζήτημα... δε μιλάμε για απουσία εκπαιδευτικού λόγω ασθένειας ή σεμιναρίου ή κ.τ.λ. που η ώρα αυτή μετράται ως φύλαξη. Ο λόγος είναι η απεργία του συναδέλφου. Με τη λογική αυτή αν ο εκπαιδευτικός κάνει απεργία τότε οι ειδικότητες (που δε συμμετέχουν) είναι υποχρεωμένοι να κρατάνε τα παιδιά ως φύλαξη τις ώρες αυτές.

Δυστυχώς ο διευθυντής εδώ νομίζω πως παραπληροφορεί για να βολέψει τη θέση του (δυστυχώς α` αυτούς έπεσε η ευθύνη). Το μόνο που έχουμε πλέον είναι η απεργία. Μην την καταργήσουμε κι αυτήν με τις αλληλοκαλύψεις.
Άβαταρ μέλους
jim_sdtv
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006, 00:00
Τοποθεσία: Ν.Έβρου

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 20 Δεκ 2010, 23:08

[quote]Το πρόβλημα υπάρχει σ` όλα τα 800 και η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο.
Είμαι κι εγώ σε ένα από τα 800, αλλά δε συμβαίνει αυτό το χάλι που περιγράφετε. Ελάχιστες ώρες παραπάνω έχω κάνει απ' την αρχή της χρονιάς για να καλύψω κενά ειδικοτήτων. Συνήθως κάνω το κανονικό μου πρόγραμμα.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Ioannouanna68 » 21 Δεκ 2010, 01:13

Τώρα με την επίσχεση εργασίας τι κάνετε; Κρατάτε εσείς τα παιδιά ή έχετε πρόσθετο δάσκαλο που καλύπτει έστω κάποιες ώρες; Εμείς στο δικό μας δεν έχουμε πρόσθετο, δε μοιράζουμε τα παιδιά στις τάξεις γιατί ο σύμβουλος δε μας το συνιστά και μάλλον δε θεωρείται ούτε νόμιμο ούτε σωστό κα φυσικά ούτε λόγος για να αναπροσαρμογή του προγράμματος ώστε να σχολάμε νωρίτερα.
Άβαταρ μέλους
Ioannouanna68
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 20 Μάιος 2010, 00:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron