Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΔΟΕ

Συζητήσεις και απόψεις γενικές.

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΔΟΕ

Δημοσίευσηαπό nisiotisa » 16 Δεκ 2010, 19:42

Σήμερα είδα στη μισθοδοσία μου ότι μας έδωσαν και το επίδομα των 500 ευρώ, το οποίο με τις κρατήσεις κατέβηκε στα 422. Κι απ' αυτά κράτησαν και 34 ευρώ για τη ΔΟΕ. Γιατί βρε παιδιά μας πιάνουν τόσο κορόιδα;Εμάς μας έκοψαν τα δώρα και μας έδωσαν έαν ψωροεπίδομα για παρηγιά. Τελικό πόσο 388 ευρώ. Δεν ξέρω τι να τα πρωτοπληρώσω με τόσα που πήρα!!! Η ΔΟΕ γιατί δε μειώνει την κράτηση; Κακά τα ψέματα οι συνδικαλιστές μας δεν έχουν μειώσει τίποτα από τις αποδοχές τους. Τα παίρνουν χοντρά. Αναρωτιέμαι αν μας κόψουν τελείως τα "δώρα" η ΔΟΕ θα "βάζει" χέρι και στο μισθό μας; Ε Λ Ε Ο Σ!!!
Άβαταρ μέλους
nisiotisa
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό mekmekt » 16 Δεκ 2010, 23:13

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά να δεις οτι κινδυνεύουμε να κατηγορηθούμε γι΄αυτήν μας την άποψη!!! περίμενε και θα δεις!!!

Και επίσης κάτι ακόμη, αφού σου έμειναν 388 με την κράτηση του συλλόγου, πάλι καλά!
εμένα μου έμειναν 396?, χωρίς την κράτηση του συλλόγου!!!
Και αλήθεια γιατί κάθε σύλλογος κρατάει αλλο ποσο?? Εμάς μας κρατάει 50? για την ετήσια συνδρομή!!!
Άβαταρ μέλους
mekmekt
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 01:00
Τοποθεσία: θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό despinamarioli » 17 Δεκ 2010, 00:01

Κ να ξέρατε τι κάνει τα λεφτάκια μας η ΔΟΕ! Ταξιδάκια για συνέδρια, μετακινήσεις, ξενοδοχεία, έξτρα αμοιβές για τα εκτός έδρας, κινητά τηλέφωνα και πολλά άλλα.... Μόνο να θυμώσω μπορώ! κ πραγματικά θυμώνω πάρα πολύ κ νιώθω κ ανόητη που δεν μπορώ να κάνω κάτι ενώ ξέρω την κατάσταση... Όσο για τους συνδικαιστές μεγάλο θέμα συζήτησης....
Άβαταρ μέλους
despinamarioli
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009, 01:00

Δημοσίευσηαπό GATOYLA » 17 Δεκ 2010, 12:42

ΠΕΙΤΕ ΤΑ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ!ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΡΑΤΗΣΕ 35 ΕΥΡΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ..........ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ...ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΥΠΑΔ.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΕΒΡΟ.
programmata
Άβαταρ μέλους
GATOYLA
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό potamda » 17 Δεκ 2010, 16:30

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι υποχρεωτικό να είναι κάποιος γραμμένος σε Σύλλογο και άρα μπορεί να αρνηθεί να πληρώνει τη συνδρομή προς ΔΟΕ. Βέβαια έτσι δεν έχει και την αντίστοιχη κάλυψη... Οπότε η απόφαση είναι δική μας.
Τώρα ότι θα μπορούσε η συνδρομή να είναι μικρότερη ή τουλάχιστον να μειωθεί από τη στιγμή που μειώνονται οι μισθοί μας, συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Άβαταρ μέλους
potamda
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό GATOYLA » 18 Δεκ 2010, 13:23

ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΔΩΣΕΙΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΜΠΟΥΚΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΤΩΡΑ...
Άβαταρ μέλους
GATOYLA
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό ioniosthess » 18 Δεκ 2010, 14:08

Χαίρεται συνάδελφοι. Ρίξτε μια ματιά όσοι έχετε το Διδασκαλικό βήμα και δείτε τον οικονομικό απολογισμό. Θα δείτε κάπου, αν δεν με απατάει η μνήμη μου ένα ποσό 60.000€ για επιστημονική έρευνα και κάπου 400.000 για συνέδρια, για να μην αναφέρω τα υπόλοιπα ποσά. Αυτή είναι η ΔΟΕ σήμερα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, όπως και στους υπόλοιπους συναδέλφους στο σχολείο, είναι το μικρό ποσό που δαπανήθηκε για την επιστημονική έρευνα και την απαξίωση της από κάποιους που θέλουν να λέγονται παιδαγωγοί και οι οποίοι "κόπτωνται"για την καλύτερη επιστημονική κατάρτιση και την πρόοδο του δημόσιου σχολείου. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ.
Άβαταρ μέλους
ioniosthess
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό alekakoulouri » 18 Δεκ 2010, 23:04

Ειμαι σε συλλογο της νικαιας και στη γενικη συνελευση μας αποφασισαμε η συνδρομη μας να ειναι μονο 20 ευρω ,10 για τη ΔΟΕ ΚΑΙ 10 για το συλλογο μας. αποφασιστε και εσεις αναλογα.
Άβαταρ μέλους
alekakoulouri
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 31 Μαρ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 19 Δεκ 2010, 18:25

Ο δικός μας σύλλογος κράτησε 60 ευρώ!!! Μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό; Υπερβολικό το ποσό και, φυσικά, κι άλλοι συνάδελφοι διαμαρτύρονται.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό Spyridoula » 19 Δεκ 2010, 21:52

Διορθώνω: 40 ευρώ μας κράτησε ο σύλλογος.
Άβαταρ μέλους
Spyridoula
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές απορίες για τους εκπαιδευτικούς

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron