Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

Γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς

Δημοσίευσηαπό maik13 » 19 Φεβ 2012, 19:00

Καλησπέρα, έχω έκτη και θα ήθελα να διοργανώσω μια ξεχωριστή κ αξέχαστη, για τα παιδιά, γιορτή για το τέλος της χρονιάς. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Άβαταρ μέλους
maik13
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 26 Φεβ 2012, 11:49

Ιδέες υπάρχουν πολλές, συνάδελφε!
Θα πρέπει όμως να γίνεις πιο συγκεκριμένος: τι τάξη έχεις; Η ηλικία είναι βασικό κριτήριο για την επιλογή του "θέματος" και του είδους της γιορτής! Μια μικρή τάξη θέλει παιχνίδια και τραγούδια, μια μεγάλη μπορεί να "σηκώσει" ακόμα και θεατρικό με μεγάλη επιτυχία. Γίνε πιο συγκεκριμένος και θα σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 26 Φεβ 2012, 11:55

Τώρα το πρόσεξα ότι είπες πως έχεις έκτη!
Λοιπόν, εμείς στο σχολείο μας κάνουμε γιορτή τελική τη μια χρονιά η έκτη ανεβάζει θεατρικό και την άλλη όλες οι άλλες κάνουν από κάτι. Αν σε ενδιαφέρει κάτι σε θεατρικό, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Μόνο τον ελληνικό κινηματογράφο να πάρεις, υπάρχουν αμέτρητες ωραίες κωμωδίες.
Εγώ πάντα σκεφτόμουν επίσης ότι η έκτη θα ήταν ωραία να αποχαιρετήσει τους γονείς και το δημοτικό με μια μουσική γιορτή: με τη βοήθεια της μουσικού να φτιάξεις μια χωρωδία με τα παιδιά και να τραγουδήσετε όμορφα τραγούδια που δεν τα ακούνε συχνά (την "αύρα", Κατσιμιχαίους, Ελύτη, Πυξ λαξ ή άλλα καλοκαιρινά τραγούδια) και ενδιάμεσα να παρεμβάλεις ομαδικά αστεία παιχνίδια (τσουβαλοδρομίες, αβγοδρομίες, μπαλονοδρομίες, κλπ).
Ελπίζω να σου έδωσα κάποιες ιδέες. Αν θέλεις κάτι άλλο, ρώτα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Re: Γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς

Δημοσίευσηαπό sofianthimou » 17 Μαρ 2012, 21:25

εγω περσι ανεβασα με τη συναδελφο τα μαγικα μαξιλαρια του τριβιζα σε διασκευη δικια μας...για να παιξουν 34 παιδια!(αν θες στειλε πμ να στο στειλω με τη μουσικη-σκηνικα-σεναριο)
παιχτηκε σε δυο παραστασεις μια για το σχολειο μας και μια για τους γονεις της εκτης
ηταν το αποχαιρετιστηριο δωρο μας στο σχολειο και πραγματικα τους εμεινε αξεχαστο γιατι στην παρουσιαση στους γονεις παιχτηκαν και βιντεακια απο τις προβες με αστεια περιεχομενα αλλα γενικα η ολη προετοιμασια και το γεγονός οτι αυτοι ετοιμαζαν κατι για να το δουν ολοι ηταν κατι που τους αρεσε
στο τελος της παραστασης ο συλλογος γονεων εδωσε τα αναμνηστικα δωρα στα παιδια και ακολουθησε και μια μικρη δεξιωση με κερασματα που εφεραν οι γονεις
Άβαταρ μέλους
sofianthimou
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00
Τοποθεσία: THESSALLONIKI

Δημοσίευσηαπό mariamtk » 31 Μαρ 2012, 20:54

Κι εγώ έχω έκτη φέτος και η τελική γιορτή με απασχολεί πολύ. Άκουσα πριν μερικές μέρες μια ακόμη ιδέα. Οι μαθητές έφτιαξαν στιχάκια για καθένα από τους δασκάλους του σχολείου και ετοίμασαν και μικρά μιμητικά σκετσάκια... Είναι κι αυτή μια ιδέα...
Άβαταρ μέλους
mariamtk
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Σεπ 2007, 00:00

Δημοσίευσηαπό mariakar » 02 Απρ 2012, 19:46

Και η δραματοποίηση ανέκδοτων με σχολικά θέματα είναι μια ιδέα. Αυτό λέω να κάνω φέτος. Σαν σκηνικό φυσικά θα υπάρχει η σχολική τάξη και ο δάσκαλος, ο οποίος θα προσπαθεί να κάνει το μάθημά του.
Άβαταρ μέλους
mariakar
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 31 Οκτ 2006, 01:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 02 Απρ 2012, 21:33

Κι εγώ έχω έκτη φέτος και η τελική γιορτή με απασχολεί πολύ. Άκουσα πριν μερικές μέρες μια ακόμη ιδέα. Οι μαθητές έφτιαξαν στιχάκια για καθένα από τους δασκάλους του σχολείου και ετοίμασαν και μικρά μιμητικά σκετσάκια... Είναι κι αυτή μια ιδέα...


Aρκεί να έχεις και συναδέλφους που δέχονται και την πλάκα! :wink:

Προσωπικά μία φορά έχω αποχαιρετήσει έκτη και οι μαθητές μου ήθελαν πάρτυ στο σχολείο και όχι γιορτή. Τα βρήκαμε κάπου στη μέση, κάναμε το "Σχολείο, έχεις ταλέντο!" όπου ετοίμασαν μόνα τους τα χορευτικά τους, ένα μικρό σκετς με θέμα τη σχολική τάξη, μια επίδειξη ζωγραφικού ταλέντου και τραγούδι.
Τα καμάρωσαν οι γονείς τους, τα καμάρωσα και εγώ και μετά μουσική και χορός μέχρι να καλέσουν την αστυνομία οι γείτονες!

Μεγάλη επιτυχία είχε η παρουσίαση, που ετοίμασε μια μαμά των μαθητών μου, με φωτογραφίες τους από πρωτάκια μέχρι την έκτη.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό penny_ct » 11 Απρ 2012, 14:43

Καλησπέρα κι από μένα! Ψάχνω κι εγώ θεατρικό για τη λήξη της σχολικής χρονιάς!!! Τι άλλο έχετε να προτείνετε???
Άβαταρ μέλους
penny_ct
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 05 Αύγ 2008, 00:00

Δημοσίευσηαπό mariaki87 » 21 Απρ 2012, 18:51

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Θα 'θελα κι εγώ τα φώτα σας για τη γιορτή λήξης!Έχω δευτέρα δημοτικού.
Άβαταρ μέλους
mariaki87
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009, 01:00

Re: Γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς

Δημοσίευσηαπό stefaki » 02 Μάιος 2012, 23:05

Εχω α΄τάξη και θα ήθελα να κάνω κάποιο μουσικοκινητικό αλλά δεν μπορώ να βρω τραγούδιΣκέφτομαι για κάτι καλοκαιρινό και χαριτωμένο.Έχει κανείς καμιά πρόταση;
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Επόμενο

Επιστροφή στο ΣΤ' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες