Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό KLIKOY » 17 Νοέμ 2012, 22:06

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΨΑΧΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΑΤΡΙΚΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΧΟΡΟ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ Β ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 36 ΠΑΙΔΙΑ.ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕ ΘΑΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΜΙΚΡΟΦΩΝΙΚΗ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΑΣ.
Άβαταρ μέλους
KLIKOY
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 00:00

Re: ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό olgachios » 18 Νοέμ 2012, 09:48

Επειδή είναι πολλά τα παιδιά, μήπως θα σας βόλευε καλύτερα να κάνατε 2-3 μικρά σκετσάκια αντί για ένα; Αν βρείτε κάποια θεατρικά σε έμμετρο, μπορείτε κάποιους ρόλους να τους κόψετε στα δύο, για να μοιραστούν σε περισσότερα παιδιά.
Μια άλλη λύση είναι να επιλέξετε κάποια ιστορία που σας αρέσει και να φτιάξετε ένα χορόδραμα. Δηλαδή καθόλου λόγια, μόνο χορό και κινήσεις που να αναπαριστούν την ιστορία. Αυτό όμως το έχω δει σε μεγαλύτερες τάξεις, δεν ξέρω αν είναι εύκολο για μικρά παιδιά και πιστεύω ότι θα χρειάζεται πάρα πολλές πρόβες. Το προτείνω μόνο και μόνο επειδή λες πως δεν είναι καλή η μικροφωνική σας.
Άβαταρ μέλους
olgachios
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό sioram » 19 Νοέμ 2012, 20:56

Μια από τα ίδια! Έχουμε μια β με 32 παιδά και ψάχνουμε ιδέες για χριστουγεννιάτικη γιορτή. Εμείς είχαμε αίθουσα εκδηλώσεων, αλλά κόψαμε ένα κομμάτι κ το κάναμε αίθουσα οπότε αναγκαστικά έφυγε η θεατρική σκηνή!
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό skoulina » 20 Νοέμ 2012, 19:10

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Δύο χρονιές ανέβασα με πρωτάκια (οπότε είναι κοντινές ηλικίες) τη "Φρικαντέλα" σε στιχάκια, ειδικά προσαρμοσμένη σε μικρές ηλικίες, διασκευασμένη από μια νηπιαγωγό στα Χανιά. Όποιος ενδιαφέρεται, ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω του site, να δώσω οδηγίες. Βέβαια, οι ρόλοι είναι για λιγότερα παιδιά, αλλλά πάντα μπορεί κανείς να ελιχθεί και να βάλει περισσότερους αφηγητές, κοκ...
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Re: ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό KLIKOY » 20 Νοέμ 2012, 23:28

ευχαριστω skoylina αλλα τη Φρικαντελα περυσι που ειμασταν α δημοτικου την παρουσιασε η β ταξη που καναμε παλι μαζι τη γιορτη.αρα φετοσ δε γινεται να την παρουσιασουμε
Άβαταρ μέλους
KLIKOY
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 00:00

Re: ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό sioram » 21 Νοέμ 2012, 17:29

καλή ιδέα η Φρικαντέλα, πέρσυ το είχαμε διαβάσει κ τους άρεσε.
Άβαταρ μέλους
sioram
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 11 Σεπ 2011, 00:00

Re: ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Δημοσίευσηαπό jennykaroumpali » 04 Δεκ 2012, 23:07

Καλησπέρα!
Εγώ προτείνω την "Αγέλαστη πολιτεία και οι καλλικάντζαροι" των αδερφών Κατσιμίχα
Ιστοσελίδα: http://www.theatroedu.gr/index.php?opti ... 77&lang=el
Άβαταρ μέλους
jennykaroumpali
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Οκτ 2010, 00:00


Επιστροφή στο Β' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron