Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΣΤΗΝ Α

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΣΤΗΝ Α

Δημοσίευσηαπό KLIKOY » 10 Μαρ 2012, 10:20

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΕΧΩ ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ. ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΙΝΕΤΑΙ ;ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ;ΕΠΙΣΗΣ ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ;ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 1 Φ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ 1 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΜΠΡΟΣ ΠΙΣΩ ΑΡΑΙΑ ΓΡΑΜΜΕΝΕΣ.ΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΛΕΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΙΝΟΥ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΟΛΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
KLIKOY
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 08 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό kyra_daskala » 10 Μαρ 2012, 18:44

Μπορώ να σε παραπέμψω στις εγκυκλίους για τις κατ'οίκον εργασίες http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/dimotiko/1584-kat-oikon-ergasies-mathites-dhmotikou.html

Επίσης υπάρχουν κάποιες διαφορές στο Ολοήμερο σχολείο ανάλογα με το τι τύπος σχολείου είναι. Πχ στα ΕΑΕΠ σχολεία οι μικρές τάξεις έχουν 1 ώρα την ημέρα μελέτη και 1 ώρα κάποια ειδικότητα. Υποθέτω τα κλασικά ολοήμερα που ξεκινούν νωρίτερα ίσως έχουν παραπάνω ώρες μελέτη.

Από εκεί και πέρα, δεν έχω πάρει ποτέ Α΄ή Β΄τάξη, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν είναι ό,τι πρέπει 1 φωτοτυπία ανά μάθημα καθημερινά ή είναι υπερβολικό.
Η υπομονή είναι αρετή...<br>UHURU!<br>


και ευτυχώς πάντα ανταμοίβεται! ;-)
Άβαταρ μέλους
kyra_daskala
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2006, 01:00
Τοποθεσία: Κηφισιά

Δημοσίευσηαπό stefaki » 10 Μαρ 2012, 19:22

Δίνω σε καθημερινή βάση ασκήσεις σε Γλώσσα και Μαθηματικά.Είτε σε φωτιτυπίες ή τους γράφω στα τετράδια.Αν είναι σε φωτοτυπία μία σελίδα για το καθένα συνήθως, εκτός κι αν είναι Σαββατοκύριακο.Επιπλέον συχνά ρωτάω τους γονείς πόσο χρόνο τους παίρνει για όλα και υπολογίζω κατα μέσο όρο.
Όσο για το Ολοήμερο πραγματικά εξαρτάται.Πέρυσι ειχα στο ολοήμερο ελάχιστες ειδικότητες με όλες τις τάξεις μαζί και έκανα αγώνα δρόμου για να τα προετοιμάσω σε όλα.Επομένως σε ένα ολοήμερο με πολλά παιδάκια και ειδικά αν έχουν όλες τις ειδικότητες είναι αρκετά δύσκολο να προετοιμαστούν σε όλα συν ανάγνωση και ορθογραφία, καθώς δεν έχουν όλες τις ώρες με το δάσκαλο.Πόσο μάλλον αν είναι στα ΕΑΕΠ , όπως ανέφερε η συνάδελφος!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 12 Μαρ 2012, 16:29

καλησπέρα!

Κι εγώ που έχω πρώτη τάξη και έχω ξανακάνει, πάντα δίνω φωτοτυπίες στο σπίτι. Εκτός και αν έχεις 10 παιδάκια, δε γίνεται να μη δώσεις! Προσπαθώ βέβαια να μην τα φορτώνω υπερβολικά και ο συνολικός χρόνος μελέτης να μην ξεπερνάει τα 40 - 45 λεπτά συνολικά, μαζί με ανάγνωση και ορθογραφία.

Καθημερινά λοιπόν τους βάζω αντιγραφή - ανάγνωση και ορθογραφία (μία πρόταση και 3 λεξεις), μία φωτοτυπία μονή Γλώσσα και μία φωτοτυπία μονή Μαθηματικά. Αν μια μέρα δεν έχουν αντιγραφή μπορεί να δώσω διπλή Γλώσσα. Και σίγουρα ΔΕΝ βάζω παραπάνω δουλειά αν είναι σαββατοκύριακο ή αργία- τριήμερο κλπ!!!! Είναι λάθος!!! Τα σαββατοκύριακα και οι αργίες πρέπει να αντιμετωπίζονται ως ευκαιρία ξεκούρασης από τα παιδιά και όχι ως ευκαιρία για το δάσκαλο να βάλει πιο πολλή δουλειά στο σπίτι. Κάτι τέτοιο το αναφέρει ρητά και το βιβλίο του δασκάλου.
Από εκεί και πέρα, το κάθε μάθημα το κάνω 2 μέρες και πάντα κάνω και φωτοτυπίες στην τάξη, οπότε μειώνεται η δουλειά στο σπίτι.

Κι επίσης λάβετε υπόψην σας ότι ο χρόνος περαίωσης της κάθε εργασίας διαφέρει από παιδί σε παιδι. Έχω δίδυμα πρωτάκια και για τα ίδια πράγματα ο ένας μου γιος θέλει μισή ωρίτσα και ο άλλος πάνω από μία ώρα! Καλό είναι να ρωτάς τους γονείς πόσο χρόνο κάνουν, αλλά μην παίρνεις τοις μετρητοίς ό,τι σου λένε.[/b]
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 12 Μαρ 2012, 18:10

Δεν βάζω περισσότερα λόγω Σαββατοκύριακου αλλά λόγω επανάληψης στη Γλώσσα!Η επαναληπτική φωτοτυπία είναι δισέλιδη αλλά κάποιες ασκήσεις γίνονται στο σχολείο.Όπως προανέφερες όμως όλα τα παιδιά δεν έχουν τον ίδιο ρυθμό διεκπεραίωσης εργασιών,επομένως βγαίνει σε κάποια καμιά άσκηση παραπάνω.Είμαι και εγώ κατα των πολλών εργασιών σε αργίες και διακοπές!Εξάλλου όπως θέλουμε να ξεκουραστούμε εμείς,θέλουν και τα παιδιά!!!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00


Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron