Πίνακας Ελέγχου Συντονιστών ]

ΥΛΗ ΠΡΩΤΗΣ ΤΑΞΗΣ 2011 - 2012

Συζητήσεις και απόψεις γενικά για την τάξη και τα μαθήματα.

Δημοσίευσηαπό skoulina » 09 Μαρ 2012, 17:20

ΑΥΡΙΟ.

Γλώσσα Για τ' αγγελάκια τ' ουρανού.

Μαθηματικά 37ο κεφάλαιο (Τ.Ε.)

Μελέτη Ο Άνθρωπος κι ο χρόνος (πως μετράμε το χρόνο)

ΕΡΩΤΗΣΙΣ Την τελευταία ενότητα (9η) των Μαθηματικών με πολλαπλασιασμό και αριθμούς μέχρι το 100 τη διδάσκετε;


Τους αριθμούς μέχρι το 100, τους διδάσκω. Την πολλαπλασιασμό όμως και τη διαίρεση, απαξιώ να ασχοληθώ μαζί τους! Πρωτάκια, θα έχει μπει Ιούνιος, θα έχουν τα μυαλά πάνω από το κεφάλι τους, σιγά μην τους κάνω και διαίρεση! Σε λίγο θα μας ζητήσουν να τους διδάξουμε και διαφορικές εξισώσεις!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό stefaki » 09 Μαρ 2012, 21:21

Γλώσσα:Τελείωσα <<Τ'αγγελάκια τ' ουρανού>> και λέω να κάνω επαναλήψεις και ανθολόγιο.

Μαθηματικά:Μπήκα στην υπέρβαση της δεκάδας 42, όχι ακόμα από το βιβλίο, και θα μείνω λίγο!Το θεωρώ πολύ δύσκολο και ειδικά με τα σχήματα του βιβλίου.Έχει κανείς κανενα καλό δοκιμασμένο κόλπο;Τους το έκανα με κεραιούλες με κυκλάκια αλλά θέλει πολλή δουλειά.Τους τα ονόμασα κερασάκια.Πήρα την ιδέα από ένα φύλλο εργασίας που βρήκα εδώ.
Για τον πολλαπλασιασμό και τη διαίρεση τι λέτε οι υπόλοιποι;Εγώ κάνω πρώτη φορά πρώτη και κατα πάσα πιθανότητα, επειδή δεν έχω οργανική, του χρόνου δεν θα είμαι εκεί...Τι είναι καλύτερο για τα παιδιά;Να τα διδάξω ή όχι;Γενικά το τμήμα μου είναι πολύ δύσκολο και ειδικά στα Μαθηματικά του βιβλίου παρουσιάζουν ιδιαίτερες δυσκολίες!
Άβαταρ μέλους
stefaki
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 12 Μαρ 2012, 18:06

Στο πάτημα στη δεκάδα έμεινα μια εβδομάδα. Χρησιμοποίησα πολύ το αριθμητήριο κι έκανα πολλά παραδείγματα. Το σχήμα του βιβλίου νομίζω τους μπερδεύει περισσότερο. καλύτερα να τα γράφουν απλά. Τώρα προχώρησα αλλά θα συνεχίσω να τους βάζω προσθεσούλες με πάτημα στη δεκάδα.
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 13 Μαρ 2012, 17:12

Αύριο : ΕΚΔΡΟΜΗ 8)

Μια ερώτηση για τα βιβλία: Σκέφτεστε να κρατήσετε στο σχολείο κάποια βιβλία που δεν είναι ιδιαίτερα γραμμένα (π.χ. Μελέτης) για να υπάρχει απόθεμα για του χρόνου σε περίπτωση που τραβήξουμε και πάλι τα ίδια με φέτος;
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 16 Μαρ 2012, 16:23

Καλησπέρα!
Εγώ ακόμα δεν μπήκα στην υπέρβαση, θα μπω τη Δευτέρα. Είναι όντως ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο που θέλει δουλειά και χρόνο. Και οι δικοί μου οι μαθητές δεν "τραβάνε". Εγώ πρώτα τους δείχνω μια - δυο μέρες τον απλό τρόπο, δηλαδή 9 στο μυαλό και 6 στα δάχτυλα και προσθέτω ανεβαίνοντας ένα - ένα. Για το πάτημα στη δεκάδα το σχήμα του βιβλίου και εμένα δε με "βοηθάει" και το αποφεύγω. Χρησιμοποιώ τον όρο "κεραιούλες" ή "κερατάκια" που τα βάζω πάνω από το δεύτερο αριθμό. Όλη τη χρονιά λέμε κάθε μέρα τα ζευγαράκια του 10, οπότε πιστεύω να τα καταφέρουν. Πάντως, από την εμπειρία μου σας λέω ότι τόσα χρόνια έχω δει μόνο τέσσερα πρωτάκια να κάνουν πρόσθεση με πάτημα στη δεκάδα. Εγώ θα είμαι ευχαριστημένη αν όλα είναι σε θέση να βρίσκουν γρήγορα πόσο κανει 9 + 5.

Δε θα βιαστώ. Ουσιαστικά, η ύλη της πρώτης στα ΜΑθηματικά τελειώνει με την υπέρβαση δεκάδας στην πρόσθεση και την αφαίρεση. Πολλαπλασιασμός και διαίρεση είναι τελειώς περιττά και εξηγούνται αναλυτικότατα στη δευτέρα τάξη. Και καθόλου να μην έχουν ακούσει τα δευτεράκια τις λέξεις αυτές, πάλι θα τα μάθουν, οπότε, συνάδελφοι, μην αγχώνεστε αν δεν τα έχετε και του χρόνου, κανείς δε θα σας κατηγορήσει ότι δεν κάνατε καλή δουλειά. Τα βασικά είναι οι αριθμοί μέχρι το 100, σειρά, σύγκριση, δεκ - μονάδες και υπέρβαση.

Υπομονή, έρχεται Πάσχα!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό skoulina » 16 Μαρ 2012, 16:25

Αύριο : ΕΚΔΡΟΜΗ 8)

Μια ερώτηση για τα βιβλία: Σκέφτεστε να κρατήσετε στο σχολείο κάποια βιβλία που δεν είναι ιδιαίτερα γραμμένα (π.χ. Μελέτης) για να υπάρχει απόθεμα για του χρόνου σε περίπτωση που τραβήξουμε και πάλι τα ίδια με φέτος;


Καλό θα ήταν να τα κρατήσετε, γιατί δεν ξέρουμε τι μας περιμένει του χρόνου! Πάντως, από ότι έχω ακούσει, ο Μπαμπινιώτης έμαθε από το φετινό πάθημα και μες στο Πάσχα θα αρχίσει να τυπώνει για του χρόνου!
Άβαταρ μέλους
skoulina
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 20 Μαρ 2012, 00:50

Τι ποσοστό της ύλης υποχρεούμεθα να καλύψουμε;

ΤΡΙΑ ΜΗΝΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

Δημοσίευσηαπό avramidoud » 21 Μαρ 2012, 14:54

Καλησπέρα
Γλώσσα αύριο τελειωνω την Ενότητα Καράβια με το 'Μια Κυριακή του Μάρτη'
Μαθηματικά αύριο μπαίνω στο 46,αλλά συνέχεια δίνω προσθέσεις αφαιρέσεις με το πάτημα στη δεκάδα
Γενικά έχω καλό τμήμα που τραβάει και δε ζορίζομαι.
Η ύλη που πρέπει να διδαχθεί είναι περίπου στο 75% από τη συνολική κάθε μαθήματος.
Βέβαια πέρυσι σε ολιγοθέσιο είχα Β-Ε-ΣΤ όπου η Β δεν ήξερε το αλφάβητο(ούτε ενδιαφερόταν να το μάθει) και είχα κάνει μετα βίας και επιλεκτικά το μισό βιβλίο συνολικά με τα πιο σημαντικά.
Άβαταρ μέλους
avramidoud
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Φεβ 2010, 01:00

Δημοσίευσηαπό aisiodoksia » 24 Μαρ 2012, 16:42

Παιδιά είμαι ακόμα στα καράβια! προσπαθώ να είμαι ήρεμη και χαλαρή αλλά κατα βάθος είμαι πολύ αγχωμένη!
Άβαταρ μέλους
aisiodoksia
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2008, 01:00

Δημοσίευσηαπό nickbouk » 24 Μαρ 2012, 23:23

Χαλάρωσε, στο ίδιο μάθημα είμαστε! Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ούτε πρέπει ούτε μπορούμε να τα διδάξουμε όλα. Αυτό που πρέπει είναι να πατάμε γερά στα προηγούμενα και να είμαστε σίγουροι ότι τα παιδιά κατανοούν κάθε τι νέο που διδάσκουμε. όχι πασαλείμματα. Οι περισσότεροι θα έχουμε τα ίδια παιδιά και του χρόνου, μην το ξεχνάτε.
Άβαταρ μέλους
nickbouk
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009, 00:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Α' τάξη

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες