Αναζήτηση Άρθρων
Χρησιμοποιήστε την παρακάτω φόρμα για να αναζητήσετε στα άρθρα σύμφωνα με λέξη-εις κλειδιά ή και κατηγορία:
Τελευταία Γεγονότα
Προσεχώς:
Τρέχοντα
(πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό)
(πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό)
(έγγραφα, έντυπα, βραβεία, ετικέτες, αναμνηστικά, κτλ)
(πλούσιο εορταστικό υλικό, για όλες τις εκδηλώσεις)
Ελεύθερη πρόσβαση σε όλους, για όλο το υλικό μας ! (χωρίς δημιουργία λογαριασμού)
|
|
|
|
|
Το παιχνίδι της εβδομάδας
Ευρωπαϊκά Βραβεία - Νικητές 2015
Καταχωρήθηκε στις: Τετάρτη, 4 Μαρτίου 2015 , από τον/την συγγραφέα: e-selides, επισκέψεις: 3709 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Βρισκόμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τους νικητές του φετινού διαγωνισμού των Βραβείων eTwinning 2015.
Παρακάτω θα βρείτε μία λίστα των νικητών των 3 ηλικιακών κατηγοριών και των 7 ειδικών κατηγοριών, που επιλέχθηκαν από 133 έργα που υποβλήθηκαν. Αυτά τα έργα είναι σημαντικά παραδείγματα συλλογικής εργασίας και επέδειξαν άριστα επιτεύγματα. Ανυπομονούμε να βραβεύσουμε τους συνεργάτες προσωπικά στην τελετή απονομής Βραβείων, που θα γίνει στις Βρυξέλλες τον Μάιο του 2015.
Συγχαρητήρια στους νικητές και τους επιλαχόντες!
Ο διαγωνισμός χωρίζεται σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες:
Ηλικιακή κατηγορία 4 έως 11 ετών
Νικητής:
powerfulnaturekingdom.et
Fina Vendrell Vila (Col·legi Sant Josep, Ισπανία)
Angeliki Kougiourouki (1rst Model Experimental Primary School, Alexandroupolis, Ελλάδα)
Επιλαχών:
Art Connects Us
Beata Lenartowicz (Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Szarych Szeregów, Πολωνία)
Zofia Marciniak (Grunnskoli Bolungarvikur, Ισλανδία)
Ηλικιακή κατηγορία 12 έως 15 ετών
Νικητής:
Soundtrackers
Manuela Correia (Escola B/S Domingos Capela, AEMGA, Πορτογαλία)
Thomas Herlofsen (Vestsiden Skole, Νορβηγία)
Επιλαχών:
Interesteen: An on-line MAGAZINE for cultural exchanges
Carmen Mellado Alvarez (IES Albert Einstein, Ισπανία)
Rodolphe Mangou (Lycée Marie Curie, Γαλλία)
Ηλικιακή κατηγορία 16 έως 19 ετών
Νικητής:
etwinautas en las ciudades (in)visibles etwinauts in the (in)visible cities
Mª del Carmen Buitrón Pérez (CPI Viaño Pequeno, Ισπανία)
Olga Martínez Cancelas (Klasické a španělské gymnázium, Brno-Bystrc, Δημοκρατία της Τσεχίας)
Επιλαχών:
Physical Awareness 13-14
Enrica Maragliano (Liceo Classico Statale "C. Colombo", Ιταλία)
Florenci Sales Vilalta (INS La Sénia, Ισπανία)
Εκτός από τις τρεις ηλικιακές κατηγορίες, υπάρχουν επίσης και οι ειδικές κατηγορίες:
Βραβείο Ισπανικής Γλώσσας (χορηγός του βραβείου είναι το Ισπανικό Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού και Αθλητισμού)
DE GIRA POR EUROPA CON DON QUIJOTE
Maria Bellusci (ICS "S. Pellico" di Vedano Olona - Plesso Secondaria di I Grado, Ιταλία)
María Florencia VITTOR MEDINA (Institution Saint-Pierre, Γαλλία)
Βραβείο Γαλλικής Γλώσσας (χορηγοί του βραβείου είναι, από κοινού, η Διεθνής Ομοσπονδία Εκπαιδευτικών Γαλλικής Γλώσσας και η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning στη Γαλλία)
Ulysse 2014 : l'odyssée du twinspace
VAYSSIE Eric (Collège Antonin Perbosc, Γαλλία)
ELENI HARTZAVALOU (PROTYPO PEIRAMATIKO GYMNASIO ZOSIMAIAS SCHOLIS IOANNINON, Ελλάδα)
Βραβείο Marie Skłodowska Curie (χορηγός του βραβείου είναι η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning της Πολωνίας)
Sotto le stelle dei grandi- podgwiazdamiwielkich
Vincenza Cozzucoli (ICS di Riva Ligure e San Lorenzo al Mare-Scuola dell'Infanzia di Pietrabruna, Ιταλία)
Karolina Wojtala (Przedszkole nr 3 w Zabrzu, Πολωνία)
Βραβείο Mevlana για τη Διαπολιτισμική Κατανόηση (χορηγός του βραβείου είναι η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης του eTwinning της Τουρκίας)
Big Steps Towards Peace and Tolerance!
Ünsal Saper (Fevzi Çakmak Ortaokulu, Τουρκία)
Nuria Font (Escola Sagrada Familia, Ισπανία)
Βραβείο Αγγλικής Γλώσσας (χορηγός του βραβείου είναι το British Council)
MMM: More Meaningful Math
De Winne Ivan (Sint-Donatus Instituut (bovenbouw), Βέλγιο)
Monika Schwarze (Pestalozzi-Gymnasium Unna, Γερμανία)
Βραβείο Ιστορίας και Μνήμης (Βραβείο που χορηγούν από κοινού οι Εθνικές Υπηρεσίες Υποστήριξης της Γαλλίας και της Γερμανίας)
100 Jahre Erster Weltkrieg
Christelle Sebillaud (Collège des Racines et des Ailes, Γαλλία)
Anica Svetik (Osnovna šola Cerkno, Σλοβενία)
Βραβείο για έργα που εκπονήθηκαν με τη συμμετοχή σχολείου από Χώρες της Ανατολικής Συνεργασίας
Ηλικιακή κατηγορία 4 έως 11 ετών
Νικητής:
My Alien Friend
Riccardo Ricceri (ICS "F. Severi" di Arezzo - Plesso Primaria "A. Curina", Ιταλία)
Elena Larisa Toma (Liceul Teoretic Henri Coanda, Ρουμανία)
Ηλικιακή κατηγορία 12 έως 19 ετών
Νικητής:
FUSE
Alicia Díez Ruiz (City of London School for girls, Ηνωμένο Βασίλειο)
Marie Fournès Kyrylyszyn (Collège de l'Euron, Γαλλία)
Πηγή: http://etwinning.net/
Άρθρα από την ίδια κατηγορία
Προστέθηκε την: Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024 @ 11:15:07 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Τοξοβολίας των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., σχολικού έτους 2023-2024.... περισσότερα »
|
Προστέθηκε την: Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2024 @ 11:00:57 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος «Ολυμπιακή Παιδεία – 4η Ολυμπιακή Εβδομάδα στα σχολεία» για μαθητές/τριες Αβάθμιας και Ββάθμιας Εκπαίδευσης σχ.έτους, 2023-2024.... περισσότερα »
|
Προστέθηκε την: Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2024 @ 10:56:34 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης των ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., σχολικού έτους 2023-2024.... περισσότερα »
|
Προστέθηκε την: Πέμπτη, 29 Φεβρουαρίου 2024 @ 11:47:56 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Προκήρυξη αγώνων αντισφαίρισης ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχ.έτους 2024.... περισσότερα »
|
Προστέθηκε την: Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου 2024 @ 19:04:06 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Ξιφασκίας ΓΕΛ και ΕΠΑΛ σχ.έτους 2023-2024.... περισσότερα »
|
Προστέθηκε την: Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2024 @ 20:40:24 στην κατηγορία: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
Προκήρυξη Πανελλήνιων Αγώνων Υδατοσφαίρισης των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, σχ. έτους 2023-2024.... περισσότερα »
|